Biegać każdy może – czyli jak wybrać buty do biegania?


NikeDla biegaczy nie ma złej pory roku. I nie ważne czy dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, czy może biegamy od lat. Wystarczy dobry strój, odpowiednia bielizna i cieplejsza czapka, a treningi, nawet te jesienne czy zimowe, mogą być samą przyjemnością. Ale radość z biegania to też wybór odpowiednich butów. Tak by nie tylko było nam wygodnie, ale i nie obciążać zbędnie naszych stawów.

Złote zasady wyboru butów do biegania

1. Rozmiar: większe czy mniejsze?
Odpowiednio dobrane buty do biegania powinny być o rozmiar większe niż te, w których chodzimy na co dzień. A dlaczego? Po pierwsze podczas biegania nasza stopa przesuwa się, dlatego powinna mieć nieco zapasu w bucie. Dodatkowo podczas treningu nasze stopy mogą nieco puchnąć, a zbyt dopasowane obuwie będzie wtedy nas obcierać i uciskać. Dlatego właśnie buty do biegania najlepiej kupować popołudniu wtedy, kiedy nasze nogi po całodziennym wysiłku są nieco nabrzmiałe.

2. Po chodniku czy lesie?
Buty warto także dobierać do podłoża, po którym mamy zamiar biegać. Nasze stopy i nogi pracują zupełnie inaczej, gdy biegamy po asfaltowej ścieżce czy chodniku, a zupełnie inaczej, gdy wybieramy polne dróżki w lesie czy parku. Na utwardzonej powierzchni potrzebne są buty zapewniające nam dobrą amortyzację. Natomiast na drogach polnych przyda się obuwie o ząbkowanej podeszwie, które doskonale dostosowywać się będzie do nierówności podłóża.

3. Dla rozrywki czy zawodowo?
Kolejną rzeczą, nad którą warto się zastanowić jest to, jak często i dlaczego biegamy. Jeżeli robimy to dla kondycji, warto wybrać solidne buty, które będą trwałe, wytrzymałe i dobrze ochronią nasze stopy. Mowa tu przede wszystkim o butach o wadze pomiędzy 300 a 400 g. Jeżeli zaś w bieganiu zależy nam na wynikach, bierzemy udział w maratonach czy innych zawodach, warto postawić na wydajność i lżejsze buty mieszczące się w przedziale 150 – 280 g.

Na koniec warto wspomnieć o regularnym wymienianiu butów. Każde obuwie po pewnym czasie noszenia traci swoje właściwości czy zmienia kształt. Tym bardziej, jeśli mowa o takim zużywaniu, jak podczas biegania. Na szczęście w obecnych czasach, gdy sport ten jest coraz bardziej popularny buty do biegania tanieją z dnia na dzień i dostępne są dosłownie na każdą kieszeń. Aby się o tym przekonać wystarczy wejść w zakładkę „Zniżki” na naszej stronie, gdzie znajdziemy duży wybór obuwia do biegania w atrakcyjnej cenie. Oprócz regularnych promocji, Sarenza przygotowuje dla Was specjalne kody rabatowe. Jak je zdobyć? Informacje o najnowszych kodach zdobędziecie zapisując się do naszego newslettera. Warto zaglądać również na specjalne portale, jak np. Promoszop, gdzie w jednym miejscu znajdziecie zawsze aktualne kody rabatowe Sarenza.

Teraz już chyba nie trzeba nikogo bardziej zachęcać do porzucenia własnych kapci, wskoczenia w specjalne buty i przebiegnięcia kilku kilometrów. Przysłowie sport to zdrowie jest wciąż aktualne.

Komentuję

*


*

Dodaj swój komentarz: