Obcasowy zawrót głowy – czyli krótka historia szpilek.


grafikaart

Lato to wyjątkowy czas w roku dla każdej z nas. Bez żalu możemy porzucić ciężkie zimowe stroje i sięgnąć po nasze ulubione letnie obuwie! Jednym z elementów garderoby bez którego trudno jest wyobrazić sobie letnie wyjście są szpilki. Dla jednych to stały element kobiecego wizerunku, dla innych wabik męskich spojrzeń. Portal kodyrabatowe.pl, przygotował dla Was krótką historię ukochanego obuwia kobiet na całym świecie!

Nazwa ‘szpilki’, wywodzi się od włoskiego słowa ‚stilleto’, które oznacza sztylet. Niewiele z nas wie, ale szpilki pierwotnie były przeznaczone dla mężczyzn! Na przestrzeni wieków pojawiły się dosyć wcześnie. Już starożytne ryciny dowodzą, że ten typ obuwia sprawdzał się w trakcie pracy Egipcjan czy Persów – pomagał m.in. utrzymywać stopę w strzemionach i ułatwiały jazdę konną.

Pierwszą kobietą, która pojawiła się w szpilkach była czternastoletnia Katarzyna Medycejska. Ubrała je na swój ślub, z późniejszym królem Francji Henrykiem II w 1533 r. Katarzyna miała być kobietą przeciętnej urody, a do tego niską, obcasy więc pozwoliły jej zyskać kilka centymetrów. Dzięki temu wydarzeniu, obcasy stały się wyznacznikiem ówczesnej mody. Warto zaznaczyć, że różniły się one znacznie od dzisiejszym szpilek. Główną różnicą był obcas umiejscowiony na środku podeszwy. Taki zabieg, mimo iż był bardzo efektowny, powodował niesamowity ból stóp, a nierzadko ich deformację. Moda na obcasy skończyła się wraz z początkiem Rewolucji Francuskiej i długo trzeba było czekać na ich powrót do kobiecych szaf.

Popularność odzyskały z końcem XIX w. wraz z powstaniem pierwszej fabryki szpilek w USA, a za prawdziwego wynalazcę tytułowej ‘szpilki’ możemy uznać Olbrecht Kliczka, który znalazł sposób na stabilizację podeszwy. Jednak nowoczesne szpilki, takie jakie znamy dzisiaj, pojawiły się dopiero w latach 50 XX w.
Za głównych prekursorów możemy uznać Christiana Diora oraz Rogera Viviera, którzy wylansowali ten typ obuwia, głównie dzięki modelkom i ludziom show biznesu.

Szpilki to kwintesencja kobiecości, potrafią dodać gracji każdej kobiecie. Masz już swoją ukochaną parę, bez której nie potrafisz się obyć? Może dopiero szukasz? Skorzystaj z rabatu na kodyrabatowe.pl/sarenza i ustrzel szpilki swoich marzeń!

Komentuję

*


*

Dodaj swój komentarz: